Mit is jelent valójában az, hogy szülői önismeret? Tényleg ez segít a gyermek lelki problémáin? Tudtad, hogy a szülővé válás ugyanúgy értelmezhető egy életkori szakasz sajátosságaként mint a gyermeki fejlődés? Nézd meg ezt a videót a válaszokért:
A szülő szerepe a gyermekterápiában
Gyermekpszichológusként sokszor tapasztalom, hogy a családok a gyermek lelki problémáit egy különálló, önálló esetként kezelik. Túlságosan fókuszba kerülnek a vele kapcsolatos gondok, és szinte mindig csak a gyerek nézőpontjából próbálják megoldani a fennálló nehézségeket. Nem ritkán a gyermekpszichológustól is azt várják, hogy majd „megszereli” a gyermeket, és mint egy fejlesztés néhány alkalom után problémamentesen visszakapják.
Sajnos a való életben ez nem így működik. A gyermekterápia ugyanis egy közös munka a családdal. Már az első alkalommal a szülővel találkozunk és együtt beszéljük át az adott kérdést illetve a gyermek fejlődéstörténetét, az ún. fejlődési anamnézist. Ezt követően, ha a szakember úgy ítéli meg, akkor elkezdődhet a gyermek pszichodiagnosztikai kivizsgálása. Néhány alkalommal csak vele találkozunk és felvesszük a diagnosztikai teszteket. Beszélgetünk és játszunk, az életkornak megfelelően. A diagnosztikai szakasz lezárása után visszajelzést adunk a szülőnek, ami egyben egy közös gondolkodás.
Ennek a feltáró folyamatnak lehet eredménye az is, hogy a szülőnek vagy mindkét szülőnek javasoljuk az önismereti munkát. Sokszor ugyanis ez segít a legtöbbet a gyermek problémáján.
Általában ezek a szülői önismeret kérdései
- A szülői szerep megélése. Te hogyan látod magad szülőként?
- A szülői minta. Téged milyen nevelési elvek szerint neveltek? Mi az, amit ebből példaértékűnek tartasz? Mit szeretnél inkább elkerülni?
- Szülői szerep a tágabb családi kontextusban. Hogyan hatnak rád a felmenőid szülői szerepei?
- Szülőnek lenni a jelen társadalmi helyzetben. Mit gondolsz, milyen értékrend alapján tudsz sikeres gyermeket nevelni a mai társadalmunkban?
- Szülőség a párkapcsolatodban. Hogyan tudtok együttműködni, milyen szövetség van közted és a szülőtársad között?
- Szülői minták a szülőtársad családjában. Hasonlóságok és különbözőségek a te családoddal.
Ezek és sok más hasonló kérdések mind témái lehetnek egy szülői önismereti folyamatnak.
Ha nem szeretnél egyből pszichológushoz fordulni, akkor ajánlom neked A magabiztos szülők iskolája online kurzusomat, amit megvásárlás után saját tempódban feldolgozhatsz. KATTINTS!