Hogyan legyél magabiztos anya? – Beszélgetés Reinhardt Gabriellával

hallgasd meg az adást:

„Félek, hogy valami baj éri a gyerekemet!” Félelemről akkor beszélünk, ha van valamilyen konkrét oka az aggodalomnak. Pl. Beteg a gyerekem és félek, nehogy kórházba kerüljünk.
A szorongásnak ezzel ellentétben nincs ilyen konkrét tárgya. Általánosságban félek, hogy valami nagy baj éri őt. Nem tudom pontosan, hogy mi vagy nem annyira kézzelfogható. Félek, hogy meghal. De miért halna meg?
 
Nehéz pontosan elválasztani egymástól a félelmet és a szorongást, de a fentieken túl láthatjuk, hogy a félelmet leginkább maga az inger váltja ki. (Beteg a gyerek. Félek, hogy romlik az állapota és kórházba kerülünk.) Míg a szorongás bármikor eluralkodhat rajtunk. Ez utóbbi az ún. generalizált, azaz lebegő szorongás.
 
A szorongást sokszor már a testi tünetek (heves szívdobogás, szapora légzés, verejtékezés stb.) önmagukban is elmélyíthetik.
Ugyanakkor azt is fontos tudni, hogy a szorongás és a félelem is az emberi mivoltunk természetes velejárója. (A félelem és a szorongás hiánya a súlyos szociopátiás személyiségzavar jellemzője)
 
Tehát nem lehet reális cél, hogy eltüntessük őket.
Ugyanakkor a mérséklésén tudunk dolgozni.
Ennek egyik kulcs tényezője, ha megpróbálunk kontrollt gyakorolni az események fölött. Ami lássuk be, főleg az anyaságban nem mindig könnyű…
 
Ugyanakkor vannak kapaszkodók. Az egyik ilyen maga a tudás. Például a fejlődéslélektani ismeretek, melyek segítenek megérteni, mi zajlik a gyerek lelkében életkorának megfelelő szinten.
A másik pedig a körülményeink mérlegelése abból a szempontból, mire van igazán hatásom és hogyan tudok hatni az adott szituációra.
Egy erre a célra kialakított 3 lépcsős megközelítésről is beszélgetünk a „Hogyan legyél magabiztos anya?” c. legújabb adásunkban Reinhardt Gabriellával.
 

Nézd meg az adást a YouTube csatornámon vagy hallgasd a Spotify-on és az Apple Podcast-en. Kattints a linkekre:

ingyenes kurzus

A te gyermeked

web fooldal 6 ingyenkurz (1)
  • Tud türelmesen várakozni vagy úgy érzed túl hamar türelmetlenné válik?
  • Eljátszik szépen egyedül vagy folyton csak téged nyaggat, hogy játssz vele?
  • Hagyja, hogy nyugodtan telefonálj és válts néhány szót egy másik felnőttel vagy állandóan közbeszól?

Ha így érzed, akkor neked készítettem el az „Így tanítsd türelemre a gyermeked” INGYENES online gyermekpszichológiai kurzust. Kattints a gombra és töltsd le.

ÉRDEKELNEK AZ ÚJDONSÁGOK?

IRATKOZZ FEL A HÍRLEVÉLRE!

A legfrissebb gyermekpszichológiai hírek személyesen tőlem!